Diskusia a otázky na tému cudzie slová

V tejto sekcii si môžete vymieňať poznatky, rady a názory k téme cudzie slová.

Znovu načítať | Pridať nový príspevok

Pridať nový príspevok

Cudzie slovo
Príspevok (Otázka)
Vaše meno
Kontaktný e-mail
Napíšte vysledok 1+1

Pravidlá

 1. Odkazy na iné servery nie sú dovolené, z dôvodu šírenia spamu a reklamy.
 2. Text príspevku nesmie byť v rozpore s právnou legislatívou Slovenskej republiky.
 3. CudzieSlova.sk si vyhradzuje právo meniť, odstrániť alebo neuverejniť príspevky, ktoré sú v rozpore s hore uvedenými pravidlami.

Príspevky (najnovšie otázky ako prvé)

 1. | otázka od Beáta

  Verím, že ide len o chybičku slova vo vašej otázke- spodobovanie- v slovenskom jazyku totiž práve na tvaroslovnej hranici slova nastávajú zmeny hlások, jednak v závislosti od nasledujúcej hlásky, jednak nezávisle od nej. Zmeny, ktoré sa uskutočňujú v závislosti od nasledujúcej hlásky, sú závislé a volajú sa asimilácia alebo spodobovanie. Napíšeme slovo knižka> vyslovíme kniška; pod Tatrami> pot Tatrami; dážď>dášť, atď.

  Slovo kút je podstatné meno mužského rodu neživotné. Skloňuje sa podľa vzoru dub. Určite nám teda ide o jeho skloňovanie. dub- duby; kút-kúty. 1.pád (kto? čo?) kút; 2. pád (z koho? z čoho?) z kúta; 3. pád (komu? čomu?) kútu; 4.pád (vidím koho? čo?) kút; 5.pád (o kom? o čom?) o kúte; 6. pád (s kým? čím?)s kútom; Plurál (mn. č.) 1.kúty;2. do koho čoho do kútov; 3. kútom; 4. kúty; 6. o kom? o čom? po kom? po čom? po kútoch; 7.s kútmi.
  A Vaša veta bude správne skloňovať slovo kúty v množnom čísle a v 6. páde: "Všetci sme sa rozliezli po rôznych kútoch Anglicka."
  Reagovať | Zasielať reakcie na e-mail

Ak sa Vám projekt páči, podporte ho zdieľaním alebo LIKE-om na Facebook-u. Ďakujeme!